Kosmetyki do opalania – must have w wakacyjnej walizce

Daniel

Latem chętnie odsłaniamy ciało – zimowe elementy garderoby zamieniamy na przewiewne sukienki i krótkie szorty. Pogoda jest niezwykle łaskawa dla podróżników zdobywających szczyty gór, amatorów sportów wodnych, miłośników plażowania. Każda z osób aktywnie wypoczywających na łonie natury powinna pamiętać o ochronie przeciwsłonecznej – im dłuższa ekspozycja na słońce, tym większe ryzyko wystąpienia oparzenia. Jak sprawić, by korzystanie z pięknych, słonecznych dni było jednocześnie dla nas bezpieczne?

Wybierz idealną ochronę dla całej rodziny

Ochronę skóry przed zbyt intensywnym promieniowaniem zapewni szeroka gama preparatów kosmetycznych, dostępnych w różnych formach. W okresie wakacji półki uginają się od kremów, balsamów, pianek, olejków, sztyftów – wszystko po to, by idealnie dopasować produkt do preferencji i indywidualnych potrzeb. Najważniejszym kryterium przy dokonaniu zakupu powinien być wybór preparatu z wysoką wartością SPF (określającym ilość czasu, jaką możemy bezpiecznie spędzić w nasłonecznionym miejscu, bez ryzyka wystąpienia oparzenia, w odróżnieniu od ekspozycji przebiegającej bez żadnej fotoprotekcji). Warto również zwrócić uwagę na łatwość reaplikacji i szybkość wchłaniania – te kosmetyki do opalania, które nie pozostawiają tłustych plam, są zdecydowanie chętniej wybierane przez dzieci.

Co chroni skórę przed promieniami UV?

Oprócz podziału preparatów ochronnych ze względu na formę i konsystencję produktu, wyróżniamy dwa typy filtrów, zapewniających naszej skórze bezpieczeństwo podczas słonecznych kąpieli. Są to:

filtry chemiczne: są niezwykle skuteczne, gdyż wnikają w warstwę naskórka; ich działanie opiera się o absorpcję promieni UV; wchłaniają się niezwykle szybko, nie pozostawiając warstwy na powierzchni skóry; składzie INCI to na przykład Ethylhexyl Methoxycinnamate, Oxybenzone

filtry mechaniczne: tworzą szczelną barierę, która przede wszystkim odbija i rozprasza promieniowanie, bez możliwości wniknięcia w głębsze warstwy naskórka; kosmetyki z tym rodzajem filtrów są doskonałym rozwiązaniem dla osób z wrażliwą skórą, gdyż zdecydowanie rzadziej prowokują wystąpienie reakcji alergicznych; niewątpliwym minusem jest jednak fakt, iż dają efekt rozbielenia skóry; w składzie szukamy związków: Titanium dioxide, Zinc oxide

Cechy dobrego kosmetyku do opalania

Warto jest zwrócić szczególną uwagę na szereg cech, definiujących bezpieczny preparat ochronny. To między innymi:

– szeroki zakres ochrony, obejmujący spektrum promieniowania UVA i UVB,

– hipoalergiczność – co wpływa na zmniejszenie ryzyka wystąpienia reakcji alergicznych

– trwałość w różnych warunkach: kosmetyk nie powinien tracić swoich właściwości pod wpływem wody lub potu